Výtvarný projekt SANITKA (Janka Veselská)

19.03.2020
Ahojte, volám sa Christophe a žijem v malej francúzskej dedinke Sainte-Jalle. Som sanitkár na dôchodku a spokojne som si ho užíval kým sa na svete nenarodil strašný vírus, ktorý bez pasu a povolení prekračuje hranice všetkých krajín sveta a je veľmi ťažko zastaviteľný.

Už pár mesiacov sa pozerám na jeho vyčíňanie a rozhodol som sa konať. Moja stará sanitka Chloé mi už dlho vykrikuje z garáže, že by si chcela po rokoch opäť vyraziť do ulíc a robiť osvetu medzi ľuďmi, aby sa vyhýbali tomuto strašnému vírusu.

Tak dnes vyrážame do sveta. Bude to náročná a dlhá cesta, lebo svet je veľký a vírus je skoro všade, ale sme odhodlaní to zvládnuť! Rád by som ale našiel odvážnych spolucestovateľov, lebo byť sám na cestách je veľmi otupné. Nemáte s kým zdieľať zážitky. Keď nás bude viac, bude jednoduchšie varovať ostatných. Ak si odvážny a máš chuť na túto cestu, môžeš sa ku mne pridať presne o týždeň.

Ako vstupenka do mojej sanitky bude tvoj vlastný autoportrét inšpirovaný Francúzskom, krajinou odkiaľ pochádzam.

Keď mi pošleš svoj, pošlem ti ja ten môj.

Úloha 1.

Téma: AUTOPORTRÉT (pre všetky vekové skupiny)

Pomôcky: biely papier A4 (výkres alebo kancelársky papier), ceruzka, farbičky, zrkadlo

Porozmýšľajte čo je typické pre Francúzsko.

Napríklad:

Eifellova veža, Víťazný oblúk, Napoleon Bonaparte, levanduľa z Provensálska, Mona Líza (Leonardo da Vinci), cyklistické preteky Tour de France, Veľká cena Monaka (Formula 1), Louvre múzeum, zámok Versailles, filmový festival v Cannes, francúzske vinice, víno a syry, bagety, makrónky...

Vašou úlohou je zakomponovať (nakresliť) tieto alebo iné znaky či charakteristiky Francúzska do vlastného autoportrétu. Portrétu samého seba (hlava po ramená alebo do pol pása).

Inšpirácie:

  • kreatívnejší a starší môžu vyskladať svoj autoportrét z rôznych ikon Francúza- oči ako makrónky, nos ako Eifellova veža, vlasy ako záhrady vo Versailles...
  • nakresliť sa v póze ako Mona Liza.
  • môžete sa nakresliť vo francúzskom cyklistickom, futbalovom alebo formulovom drese (ale iba do pol pása, aby ste neodbočili od portrétu), sedieť na bicykli, kedy bude vidieť iba rúčky, držať loptu alebo volant Formuly 1
  • dievčatá si môžu dokresliť náušnice v tvare Eifellovej veže, vyzdobiť tričko levanduľami alebo držať levanduľovú kyticu, nakresliť sa v dobovom kostýme v nádherných záhradách zámku Versailles.

Pozadie vášho autoportrétu nechám na vás... môžete sa nachádzať v krajine, alebo mať za sebou abstraktné (vymyslené) pozadie - lietajúce bicykle, syrové stromy, kvety...

!!! Najdôležitejšie ale zostáva... musíš to byť stále ty a podobať sa na seba, a preto je najlepším pomocníkom ZRKADLO !!!    :-)

Posaďte sa pred zrkadlo, na kolená si položte veľkú knihu alebo tácku a na ňu papier. Ceruzkou začnite kresliť svoju tvár a telo iba do pol pása, alebo len po ramená.

Najprv tvár (guľatú či oválnu), potom oči, nos a ústa. Máme základ.

Nezabúdajte, že oči nie sú dve bodky ani guličky, ako si stále hovoríme. Bielko má v sebe skrytú farebnú dúhovku a čiernu zreničku, chránia ho mihalnice a tie chráni obočie.

Vlasy, uši, krk a ramená.

Všetko ostatné je už na vás...

Váš autoportrét zašlite prosím odfotený napríklad mobilom na email jana.kussova@gmail.com a uchovajte ho nepoškodený. To znamená, neskladajte papier, nekrčte a skúste ho nezamastiť od slaných či sladkých pochúťok, ktoré tak s obľubou konzumujete určite nie iba v ateliéri :)

Keby ste si neboli úplne istí, môžete výtvory zasielať pani učiteľke priebežne a spolu ich môžete konzultovať.

A nezabudnite...

Keď mi pošleš svoj, pošlem ti ja môj.

Presne takto o týždeň, keď budem mať všetky autoportréty a budem vedieť kto vyráža so mnou do ďalšej krajiny, pošlem novú úlohu.

Pozdravuje a teší sa na vás sanitkár Christophe :-)