Výtvarný projekt SANITKA III. úloha (Janka Veselská)

09.04.2020

Španielsko je krásna krajina, plná rôznych pestrých farieb, nádherných miest, temperamentu a vášne A hoci naša cesta bola v čase karantény náročná, napriek tomu sme videli aj veľa usmiatych tvárí a nadšených rúk ochotných prispieť k šíreniu osvety. V Španielsku sme našli veľa kamarátov, ktorí nám prisľúbili, že budú pokračovať v našom diele. Cloé si dokonca odniesla z Barcelony krásnu maľbu na prednej kapote a nové CD do hudobnej zbierky plné španielskych rytmov.

Dni ubiehali a postupne sme sa blížili k južnému cípu Pyrenejského polostrova. Teplé, suché podnebie a nekončiace lány uschnutých kaktusových porastov. Teplo, sucho, teplo, sucho... Vyprahnuté prašné cesty a na nich tancujúce ostré slnečné lúče vyťahujúce z tela posledné kvapky potu. Naše zásoby vody sa pomaly míňali, a tak sme začali objavovať nové možnosti ako zahnať smäd, o ktorých sme netušili a ktoré príroda nachystala vnímavému oku pozorovateľa.

Cloé to mala najjednoduchšie, lebo jej nádrž bola akoby zázrakom stále plná, navyše jej nový solárny panel na streche pomáhal dobíjať náhradnú baterku.

Boli to náročné dni. Smädní a vyčerpaní sme nakoniec dorazili do mestečka San José neďaleko prístavu v Almérii a začali sa obzerať po lodi, ktorá by nás odviezla do ďalšej krajiny. Malý prístav bol obývaný malými rybárskymi loďkami, medzi ktorými sa pýšili vysoké, štíhle, nablýskané jachty. V samom kúte, úplne zabudnutom za prepychovými stožiarmi, spokojne odpočíval malý starý hrdzavý parník. Kapitán sa nedal dlho presviedčať a keď sa dozvedel o našej ceste, veľmi ochotne nám ponúkol svoje služby a tiež svoj parník. Cloé bola nesmierne spokojná, lebo konečne našla niekoho seberovného, a tak sa z radosťou usadila v podpalubí a veľmi náruživo debatovala so starým parníkom. My sme uvítali návštevu lodnej kuchyne, kde nám Felipe pripravil jeho lodnú špecialitu, paellu s plodmi mora. A tak sprevádzaný vôňou jedla a melódiou vĺn narážajúcich na provu lode sme opustili slnečné Španielsko a vydali sa v ústrety nekonečnému svetu slanej morskej vody.

Pevnina postupne zmizla v diaľke a my sme sa ocitli na hladine morského sveta Stredozemného mora a pred nami bola iba nekonečná diaľava. Prvé dni sme sa veľa naučili a Felipe nám vysvetlil hlavné námornícke zásady a pravidlá, ako riadiť loď, ako sa správať za búrky a tiež sme sa striedali v kuchyni. Konečne som si tiež našiel čas na vyfarbenie svojho portrétu, ktorý vám pošlem v ďalšom príspevku už čoskoro spolu s malým návodom.

Na lodi nie je veľa možností, ako sa zabaviť, a tak sme tvorili rôzne hry a umelecké aktivity z toho, čo nám parník ponúkol. A verte či nie, parník nám dal veľké množstvo možností.

Napríklad predmety, okolo ktorých by sme inak každý deň prešli bez povšimnutia sa zrazu zmenili na niečo oveľa zaujímavejšie.

A toto je aj vaše ďalšie zadanie. Jednu miestnosť vo vašom dome zmeniť na kajutu parníka a z predmetov, ktoré doma nájdete vytvoriť zátišie.....

Úloha 3.

Téma: ZÁTIŠIE

Pomôcky: výkres alebo kancelársky papier formát A4 ideálne A3 (veľký výkres),ceruzka, farbičky, pastelky alebo vodové či temperové farby.

V tejto úlohe, budete kresliť podľa reálnej predlohy, ktorú si pripravíte sami podľa svojej fantázie doma, z predmetov, ktoré sa nachádzajú vo vašej domácnosti.

Skúste sa poprechádzať po dome, po byte a všímať si úplne všetko čo sa dá chytiť do jednej ruky a premiestniť.

Druháci a staršie deti sa už na výtvarnej v ateliéri s pojmom ZÁTIŠIE stretli.

V predchádzajúcom ročníku sme kreslili a maľovali zátišie "káva a hudba" , ktoré tvorili husle, starožitný mlynček na kávu, bubon, drapéria, šálka kávy...deti si určite spomenú.

Zátišie je umelecké dielo vytvorené z jedného alebo viacerých predmetov uložených v tesnej blízkosti pri sebe.

Môžete použiť predmety ako hrnček, fľašu od vína, stolnú lampu, izbovú kvetinu, amforu, čajník, hrnčiarsky výrobok, hračky, ktoré máte v izbe od plyšákov po autíčka na ovládanie, váhu a v neposlednom rade tanier s ovocím či zeleninu alebo aj pečivo, rôzne veľkonočné dekorácie, ktorými si práve v tomto období zdobíme svoje domácnosti a množstvo ďalších veľa originálnych predmetov u vás doma.

Vyberte si 3, 5 alebo aj viac predmetov a poukladajte si ich na stôl vedľa seba tak, aby vytvorili zaujímavú, originálnu kompozíciu.

Budem sa tešiť, ak svoje zátišie aj pomenujete, teda vymyslíte mu názov.

Menšie deti, napríklad prváčikovia si môžu položiť vedľa seba dve obľúbené hračky, ktoré budú kresliť. Môžu sa na seba napríklad aj pozerať.

Odvážnejšie deti môžu skúsiť postaviť zátišie z viacerých predmetov (hračiek alebo kuchynských predmetov). Toto zátišie však stačí iba odfotiť a zaslať s prvým obrázkom.

A teraz si treba nachystať papier a ceruzku, posadiť sa pred zátišie a začať kresliť podľa vašej vlastnej predlohy, ktorú ste si navrhli.

Dôležité a základné pravidlá pri kreslení, hlavne pre starších žiakov, ale prvé body veľa pomôžu aj menším deťom a rodičom J :

  • Na papier sa vám musia zmestiť všetky predmety, ktoré ste si postavili vo svojom zátiší.
  • Žiadnemu predmetu nesmie chýbať časť jeho tela, teda hrnčeku uško, fľaške hrdlo alebo plyšovému medveďovi kúsok labky.
  • Veci na papieri musia stáť na stolíku a nie lietať na papieri, a preto nezabudnite nakresliť horizont (čiaru, ktorá určuje, že predmety stoja na stole a nelietajú v priestore)
  • Začnite kresliť od najväčšieho predmetu, ideálne od stredu.
  • Nezabudnite na detaily a na tieňovanie podľa svetla či už iba ceruzkou alebo aj farbičkami či farbami
  • Snažte sa vystihnúť čo najpresnejší tvar predmetov, pozor, aby neboli príliš roztiahnuté, úzke alebo aby "neleteli" do strán
  • Pre každého kto sa chce v kreslení zátišia trochu zdokonaliť, prikladám pár internetových odkazov, podľa ktorých môžete doma trénovať kresbu predmetov a hlavne vizovanie :

https://malujemesusmevem.cz/2015/11/19/jak-dosahnout-spravnych-proporci-pri-kresbe-podle-skutecnosti-vizovani/

https://www.realistickeportrety.sk/kreslenie-keramickej-urny/  - link pre starších žiakov

Nakreslené alebo namaľované zátišie teda môže vyzerať takto:

Skôr ako začnete kresliť vaše zátišie, tak si ho prosím aj odfoťte a pošlite potom spolu aj s obrázkom a názvom, aby sme videli, čo ste svojou ceruzkou zachytávali .

Milé deti, tentokrát máte pred sebou naozaj ťažkú úlohu, no zároveň nesmierne hravú a naplno môžete doma využiť svoju fantáziu.

Veľmi vám držím palce a budem sa tešiť na vaše krásne umelecké diela, ktoré doma vyčarujete z originálnych predmetov.

Ak by ste si neboli svojim zátiším úplne istí, skôr ako ho začnete kresliť, skúste ho odfotiť a poslať na email jana.kussova@gmail.com.

Pani učiteľka vám určite poradí.

... a tak sme pomaly míňajúc Beleárske ostrovy smerovali k pobrežiu Sardínie, avšak cesta k nej vôbec nebola taká jednoduchá ako sme si mysleli...