Výtvarný projekt SANITKA II. úloha (Janka Veselská)

27.03.2020

Milí moji "sanitári". Som rád, že sa medzi vami našlo toooľko ochotných a odvážnych tvárí ozdobených úsmevom s očami plnými odhodlania. Aj Cloé hneď rozohriala svoje útroby a zvuk jej motora znel akoby vyšla z výroby. Obaja sme sa veľmi potešili, že máme toľko ochotných spolucestovateľov po nakazených krajinách...a bez zbytočných rečí sme vyrazili na našu cestu.

Krajina za oknom rýchlo ubiehala a naša siréna hvízdala ako roj včiel bzučiacich bojový pochod.

Lúky, pasienky, dedinky a mestá ktoré sme prechádzali, všade sme ľuďom vysvetľovali, ako sa správne a zodpovedne správať voči ostatným, ako nosiť rúško či umývať a dezinfikovať si ruky.

Dni ubiehali a my sme sa pomaly blížili k južnej hranici Francúzska a pred nami sa týčili vysoké kopce Pyrenejí.

"Uff," vzdychla si Cloé. "Toto bude náročný prechod. Moje staré kolesá už nie sú zvyknuté na takúto námahu." Pomaly sme začali stúpať do vysokých kopcov. Čím vyššie sme sa šplhali, tým bolo chladnejšie a chladnejšie a kolesá Cloé boli menej a menej ohybné, až nakoniec zastali a my sme zostali stáť v horskej úžine. Chladný vietor hvízdal medzi vetvičkami obrovských smrekov a začala na nás padať hustá hmla, v ktorej naše svetlomety boli ako malé kahančeky. Museli sme rýchlo konať. Rýchlo sme pozbierali všetky deky čo sme našli a zabalili sme do nich kolesá našej Cloé. My sme si obliekli teplé svetre a vetrovky a začali sme tlačiť Cloé do kopca. Bol to nesmierne náročný výstup, ale vedeli sme, že to musíme spolu zvládnuť, lebo za kopcami nás čakala ďalšia krajina bojujúca so zlým vírusom, ktorá čakala na našu pomoc.

Po dlhej a namáhavej noci sme sa konečne prehupli cez horské sedlo.

Ranným slnkom vyhriate svahy na druhej strane pohoria boli ako medicína aj pre našu Cloé. A druhá krajina našej cesty sa nám ponúkla ako na dlani.

Aby ste ju ale mohli so mnou navštíviť, musíte splniť druhú úlohu. Viete v akej krajine sa nachádzame?

Úloha číslo 2.

Téma: HUDOBNÉ HOCIČO

Pomôcky: výkres alebo kancelársky papier formát A4, farbičky, pastelky alebo vodové či temperové farby.

Na základe príbehu vypátrajte v akej krajine sa práve nachádzame. Môžete použiť napríklad mapu google, prípadne vám môžu poradiť rodičia. :-)

Pre túto krajinu sú tradičné hudobno-tanečné rytmy. Už tušíte?

A preto vašou úlohou bude nakresliť hudbu...

Kompozičné spracovanie tejto témy nechám úplne na vás, no farebné až tak nie.

Inšpirácie:

  • hudbu môžete nakresliť konkrétne v podobe hudobného nástroja typického pre túto krajinu - ak ich nakreslíte aj viac mali by byť krásne ozdobené a vzájomne sa dopĺňať, nezabudnite ich umiestniť do priestoru a dokresliť im aj pozadie, v ktorom sa budú nachádzať aby na výkrese len tak nepoletovali :-)
  • ornamentami do detailu vyzdobená gitara
  • hudobným nástrojom môžete vdýchnuť aj život v podobe končatín alebo tvárí a tak nakresliť dokonca hudobnú rozprávku
  • hudbu ale môžete nakresliť aj abstraktne zhlukom rôzne tvarovaných línií a čiar (to je možno výzva pre starších :-) )
  • výtvarne spracovaná notová abeceda
  • inšpiráciou vám môžu byť aj tradičné tance pre túto krajinu
  • tancujúca, krásne oblečená dáma alebo obyvatelia zabávajúci sa na miestnej fieste

Ako je už spomenuté vyššie, námet je na vás

Ale pozor... aby to nebolo také jednoduché...

Celý váš obrázok musíte obliecť iba do farieb, ktoré nájdete na štátnej vlajke tejto krajiny !!!

Možno sa niektorí pýtate, či som na niečo nezabudol. Nebojte sa, pamätám sa, čo som vám sľúbil a svoj sľub aj splním. Tak ako ste vy mne poslali svoje autoportréty, aj ja vám posielam svoj autoportrét na oplátku do správy, každému kto poslal prvú úlohu.

Je to ale doslova AUTO-portrét. Keďže mám veľmi rád svoju Cloé, nemohol som ju z tohoto portrétu vynechať a musel som ju tam zahrnúť, takže je to vlastne portrét aj Cloé, aj mňa. Dokážete nás pekne vymaľovať? Som zvedavý, či sa vám to podarí lepšie ako mne.

Vaše výtvarne spracované HUDOBNÉ HOCIČO a vyfarbený AUTO-portrét zašlite prosím odfotený napríklad mobilom na email jana.kussova@gmail.com a uchovajte ich nepoškodené. To znamená, neskladajte papier, nekrčte a skúste ho nezamastiť od slaných či sladkých pochúťok, ktoré tak s obľubou konzumujete určite nie iba v ateliéri :)

Keby ste si neboli úplne istí, môžete výtvory zasielať pani učiteľke priebežne a spolu ich môžete konzultovať.

Tomu, kto splní aj druhé zadanie, pošlem za odmenu tento AUTO-portét aj vymaľovaný a sami budete môcť posúdiť, či sa mi to podarilo lepšie ako vám. "Adios amigos".