Výtvarný odbor

27.12.2022

V základnej umeleckej škole je tradične najpopulárnejší výtvarný odbor. Každoročne sa nám hlási viac a viac detí, čo nás nesmierne teší. Výtvarná tvorba nemá hranice. Obrovský diapazón techník, materiálov a možností stvárnenia je doslova nevyčerpateľný. Aj preto v našej škole aktuálne pôsobia až traja pedagógovia Michal Kušík, Lívia Pastorková a Jozef Halenár. Všetci traja naši učitelia "výtvarníci" s deťmi každodenne realizujú stále nové a nové umelecké výzvy.

V aktuálnom školskom roku sme sa okrem iného zamerali na techniku kašírovania. Prostredníctvom tejto výtvarnej techniky, ktorá spočíva vo vytváraní plastického alebo plošného diela pomocou vrstvenia a lepenia papiera, a následného maľovania, v našej škole vznikli zväčšené 3D objekty. Keďže deti všeobecne milujú sladké, inšpiráciou boli práve sladké dobrotky a pochutinky. Obrovské lízatká, nanuky, cukríky, tyčinky, donuty, čokolády či nadrozmerný muffin, toto všetko nám zdobí ateliér a niekedy je naozaj ťažké uveriť, že to je len z papiera a omylom sa nezahryznúť. Papier nám je veľkým kamarátom a pomocou kašírovania v ateliéri doslova "vyrástli" aj farebné imaginárne fantazijné rastliny, ktoré sú spracovaním a nápaditosťou hodné výstavy v galérií moderného umenia.

Taktiež sme sa venovali grafickej technike linorytu, prostredníctvom ktorej deti vyrobili nádherné vianočné a novoročné pohľadnice. Deti si vyskúšali aj ďalšiu grafickú techniku monotypiu, ktorú takisto využili pri vytváraní pohľadníc. Monotypia je však špeciálna v tom, že každý jeden návrh na pohľadnicu je skutočným a jediným originálom. Tlač sa v tomto prípade nedá opakovať, tj. jeden návrh, jedna pohľadnica. Monotypia deťom naozaj učarovala, čoho výsledkom sú kvalitne spracované pohľadnice. Novinkou sú grafikou potlačené bavlnené tašky. Jedinečné, autorsky potlačené tašky budú nielen funkčným umeleckým predmetom, ale predovšetkým ich používaním ich majitelia podporia nenakupovanie jednorazových tašiek, ktoré tak veľmi znečisťujú životné prostredie. Deťmi vyrobené vianočné pohľadnice a bavlnené tašky boli ponúkané v predaj na predvianočných trhoch v kaštieli vo Voderadoch 3.12 ako aj u nás v ZUŠ 10.12, kedy za získané peniaze nakúpime potrebný umelecký materiál a zase o niečo viac skvalitníme výučbu.

Veľmi populárnou sa medzi deťmi stala mozaika. V priebehu niekoľkých týždňov v ateliéri vznikli farebne rozmanité vyobrazenia rôznorodého ovocia a zeleniny. Tradičné techniky ako maľba a kresba nezostala v úzadí. Deti sa naučili čo je to frotáž, a vďaka tejto umeleckej technike získali odtlačok štruktúry dreva, ktorým sme chceli ozvláštniť dielo. Stojan na sušenie výkresov sa doslova prehýbal pod váhou nespočetného množstva nádherných detských prác.

V keramickom ateliéri opäť vznikli viaceré sofistikované modely dopravných prostriedkov, fontány ako aj výrobky inšpirované ovocím, zeleninou a iných potravín. Ak by v keramickom ateliéri nefungovalo svetlo, zaručene by to nevadilo, pretože deti vytvorili neobyčajné keramické lampy či svietidlá doplnené o led pásy. Krátko pred Vianocami v ateliéri vznikli nádherné umelecky hodnotné svietniky a dekorácie, ktoré škola tradične ponúka na predvianočných trhoch.

Talentované deti navštevujúce výtvarný odbor v ZUŠ vo Voderadoch sú obrovskou inšpiráciou pre učiteľov, rodičov ako aj širokú verejnosť. Ak sa chcete dozvedieť a vidieť viac z tvorby našich malých výtvarníkov sledujte nás na instagrame zusvovoderadoch ako aj na facebooku ZUŠ vo Voderadoch.

Mgr. Lívia Pastorková