Neobyčajný divadelný večer

10.06.2019

Podujatia umeleckej školy vždy boli a snáď aj budú pre našich hostí niečím neobyčajným. Rodič a či nezainteresovaný divák na našich podujatiach má vždy možnosť objaviť znovu a znovu novú tvár našich verejných výstupov. Inak tomu nebolo ani v pondelok 10. júna. Deti z literárno-dramatického odboru si pre publikum prichystali opäť niečo špeciálne. Mladší žiaci sa publiku predstavili s inscenáciou od Pavla Dobšinského - Múdry Maťko a hlupáci. Spracovanie známeho príbehu bolo nesmierne objavné, nakoľko si naše skvelé deti vystačili s minimom rekvizít. I vďaka tomu vznikli skvelé výkony malých hercov. Rád by som teraz povedal, že hlavná úloha, vedľajšia a či hudobník boli absolútne naj, no nedovolím si to napísať. Súbor mladších žiakov fungoval ako kompaktný celok. Každý mal svoju úlohu, ktorú si plnil, a napokon z toho vyplynul dobre fungujúci literárno-dramatický stroj zoštelovaný ako švajčiarske hodinky. Azda to malo zaznieť v úvode článku, no je potrebné povedať, že takmer polovica účinkujúcich sú noví žiaci našej školy. Nie sú to žiadni starí harcovníci, no svojím výkonom sa vyrovnali aj herečkám absolventkám. A to nepreháňam, to mi istotne dajú za pravdu viacerí.

Druhé predstavenie s názvom Všetko o ženách od autora Miroslava Gavrana bol oveľa väčší a tvrdší oriešok. Samozrejme, tejto výzvy sa zhostili naše ostrieľané herečky a absolventky. Divadelná hra, ktorá sa pýši statusom najhranejšieho a najpopulárnejšieho diela v strednej Európe. Dielo, ktoré pôvodne autor napísal pre tri herečky bolo v našom prevedení predstavené celým súborom. Tri životné etapy zahralo 8 dievčat zo súboru starších dievčat. Gro inscenácie bolo, samozrejme, postavené na našich absolventkách Patrícii Podmanickej a Tamare Bilčíkovej. Obe sa svojho výstupu zhostili s bravúrou a čneli v rámci priebehu celej hry. Čo iné sa samozrejme od absolventiek dá očakávať?

Bol by som však zlým kritikom, keby som nespomenul zvyšok súboru. Scény "deti v škôlke" boli tak excelentné, že bežný divák zaiste stratil prehľad, kto v tejo hre je absolvent. No a napokon môj komentár patrí pani učiteľke Barbore Bazsovej. Povedal som to aj verejne a napíšem to aj pre čitateľov. Žiak bez učiteľa nie je ničím, a rovnako učiteľ bez žiaka nie je učiteľom. Barbora Bazsová je zjav. Barborka je top učiteľka, ktorá je obklopená top žiakmi. Či je v tejto rovnici faktor dobrý učiteľ rovná sa dobrý žiak, alebo naopak, je to úplne jedno. Faktom zostáva, že literárno-dramatický odbor pod vedením Barbory Bazsovej je, neskromne, jedným z najlepších na Slovensku...