Hudba je radosť- pre klaviristov (Janka Mikušová)

12.05.2020

Milí klaviristi,

v tomto príspevku som si pre vás pripravila bonboniéru plnú lahodných hudobných cukroviniek. V prvom videu si vypočujete milú skladbičku pre začínajúcich klaviristov od súčasného českého skladateľa Emila Hradeckého.

O tom, že klasická hudba nie je žiadna nuda a má čo ponúknuť nádejným klaviristom akéhokoľvek veku a úrovne hry na nástroj, sa môžete presvedčiť v nasledujúcich troch videách, v ktorých objavíte krásne a rozmanité skladby. Najprv si vypočujete zjednodušenú verziu slávneho Kánonu in D od Johanna Pachelbela, ktorý vystrieda rázna a temperamentá Toccatina od ruského skladateľa Dimitrija Kabalevského. Okrem Toccatiny sa vo videu nachádzajú aj ďalšie krátke skladby od iných skladateľov: lyrická, romanická etuda od Carla Czerneho, hravé, žartovné Scherzo od Johanna Christopha Friedricha Bacha, zvukovo kontrastná - jemná i dramatická Sonatina od Friedricha Kuhlaua a živý Maďarský tanec Lajosa Pappa. V ďalšom videu si vypočujete iskrivú a veľmi rýchlu skladbu Motýľ, ktorá je jednou z mnohých výziev zvládnutia brilantnej pasážovej techniky hry šestnástinových nôt v rýchlom tempe.

Populárna hudba a klavír patria neodmysliteľne k sebe. Ktorý klavirista by netúžil naučiť sa hrať krásnu éterickú, veľmi jemnú skladbu River Flows in You? Inšpirujte sa hrou samotného juhokórejského skladateľa, ktorý si hovorí Yiruma. V romantickom duchu sa nesie aj nasledujúca skladba Falling od súčasnej americkej skladateľky Pamely Wedgwood. Skladba Emila Hradeckého zas roztancuje klávesy štvorručnou skladbou V rytmu samby, z ktorej srší chuť užívať si život plnými dúškami a poriadne to roztočiť na južanskej fieste.

Kto by nepoznal symfonickú báseň Vltava? Skomponoval ju skladateľ českej národnej hudby 19. storočia Bedřich Smetana ako súčasť svojho monumentálneho symfonického cyklu Má vlast. Skladateľ vytvoril aj štvorručnú úpravu Vltavy pre klavír, ktorú si vypočujete v nasledujúcom videu.

V poslednom videu nájdete užitočné rady k tomu, ako pristupovať k hre na klavíri tak, aby vám aj iným ľuďom robila radosť. Ako z hry na klavíri vytvoriť zvyk. Ako prekonávať prekážky - napríklad vyrovnať sa s výzvou prokrastinácie (častého odkladania aktivity na inokedy), kvôli ktorej slabne záujem človeka o hudbu a chuť na sebe pracovať.

Nech vás táto hudba a rady v poslednom videu inšpirujú k vlastnému muzicírovaniu a dodajú vám chuť na sebe pracovať.

Prajem vám príjemné chvíle strávené hrou na klavíri a rozvíjaním svojho tvorivého hudobného potenciálu.

Emil Hradecký: Dvouhlasé klavírní skladbičky na jednu stránku

Toccatina (D. Kabalevsky) by Japanese Girl Age 8

Yiruma, (이루마) - River Flows in You

Emil Hradecký - V rytmu samby


J. Pachelbel: Kánon v D dur/arr. Eva Suchánková

XIV. Motýl, A Butterfly


Pam Wedgwood Falling

Smetana: Symphonic Poem ''The Moldau'' (arr. by the composer)

Jak ze cvičení na klavír udělat zvyk