Hudba je radosť - pre flautistov (Janka Mikušová)

11.05.2020

Milí flautisti,

V tomto príspevku som si pre vás prichystala kyticu plnú inšpiratívnej hudby. V prvom videu sa zábavným spôsobom zoznámite s priečnou flautou a nakuknete cez kľúčovú dierku aj do jej bohatého a rozmanitého repertoáru. Vďačná je napríklad hudba z filmov a muzikálov. A ako krásne sa dá zahrať na flaute. Presvedčte sa o tom vypočutím si skladieb In Dreams z Pána prsteňov a Gabrielov hoboj - nádhernej hlavnej témy z filmu Misia, ktoré vám zahrá šikovná americká flautistka Bevani. V jazzovej a latino hudbe je priečna flauta tiež doma. Určite vás roztancuje chytľavá rytmická skladba sršiaca živelnou energiou Another day of sun z muzikálu La La Land.

A čo tak zahrať si duet spolu s hudobne staršou sestrou zobcovou flautou? Žiaden problém. Nechajte sa inšpirovať iskrivou a hravou skladbou Le Basque od neskorobarokového francúzskeho skladateľa Marina Maraisa v podaní vynikajúcich muzikantov Jamesa Galwaya a Michaly Petri.

Stará hudba stredoveku, renesancie a baroka je bohatým a pestrým rezervoárom skladieb pre zobcovú flautu. V období renesancie sa vyrábali a bežne používali zobcovky viacerých veľkostí. Ohliadnutím do dávnej minulosti je aj video holandského súboru The Royal Wind Music, ktorí hrajú na kópiách renesančných fláut. Na krásnej skladbe od Johna Dowlanda sa vám predstavia flauty od sopránu po takmer trojmetrovú sub-kontrabasovú flautu. Keltská hudba je tiež veľmi vďačným repertoárom pre zobcovku. O vaše srdce sa tiež uchádza dojímavá skladba Neil Gow's Lament v podaní súboru Quadriga Consort. A napokon je tu jazz. Tento žáner nie je cudzí ani zobcovej flaute. A ako sa s ním pohrali skvelí muzikanti zo súborov Fontanella Recorder Quintet a slávni belgickí Flanders Recorder Quartet sa môžete presvedčiť v dvoch posledných videách.

Nech vás táto hudba inšpiruje k vlastnému muzicírovaniu, experimentovaniu so zvukovými možnosťami nástroja a dodá vám chuť na sebe pracovať.

Prajem vám príjemné chvíle strávené hrou na flaute a rozvíjaním svojho tvorivého hudobného potenciálu.

(Priečna flauta) Flétna

Another Day of Sun- La La Land (Flute, Piano & Bass)

Le Basque by Marais with James Galway

Niel Gow's Lament (arr. N. Newerkla), Quadriga Consort, Neil Gow's Lament

Lord of the Rings - "In Dreams"

The Mission - "Gabriel's Oboe" (cover by Bevani flute)

John Dowland (1563-1626): The Earle of Essex Galiard

Autumn Leaves arranged for Recorder Quintet

Sing, Sing sing