Projekt - Dizajnový denník (Michal Kušík)

21.03.2020

Milí hrnčiari!

Táto neočakávaná situácia, ktorá k nám prišla samovoľne ako čínske lienky, nám zabránila vstupu do nášho keramického ateliéru!

Naše ručičky v týchto dňoch len snívajú o tom, ako sa zabárajú prstami do mäkkej hliny, ako na sebe nechávajú uschýnať šliker a aj to, ako o sto šesť miešajú glazúru.

Toto potešenie im musíme, žiaľ, na nejaký čas odoprieť...

Dovtedy však nemusia snívať len naše ruky, ale aj naša hlava! Môžeme snívať ako vytvárame nádherné keramické veci!

V hlave sa totiž všetko začína.

Keď chceme vytvoriť nádhernú keramiku, musíme najprv vymyslieť čo to bude a ako to bude vyzerať. Musíme zvoliť správnu techniku, vymyslieť akú glazúru zvoliť a ako ju naniesť. Toto snívanie sa volá navrhovanie. Máme na to aj špeciálny výraz: dizajnovanie. Tento výraz je prevzatý z anglického slova design, čo voľne preložené znamená návrh, plán, náčrt, projekt atď...

Ale načo je niekomu mať v hlave zaujímavý dizajn, keď ho nikto druhý neuvidí a môže ho aj sám poľahky zabudnúť?!

Preto, milí hrnčiari, som pre vás pripravil "Dizajnérsky Denník"

"Dizajnérsky Denník" bude mať formu obalu, do ktorého si budete pridávať vaše kreslené keramické návrhy.

Na stránke školy si stiahnite úvodnú obálku "Dizajnérskeho Denníka". Tú si vytlačte na bežný formát A4 a môžete ju aj vymaľovať ak chcete. Napíšte si do prvej kolonky svoje meno a do druhej svoje umelecké meno. Kto nemá svoje umelecké meno, má teraz príležitosť si ho vymyslieť :-) 

Založte si túto úvodnú obálku do nejakého obalu (pozri foto). Do tohto obalu budete potom pridávať svoje kreslené návrhy.

Návrhy kreslite na obyčajný kancelársky papier formátu A4. Kreslite ceruzkou, perom alebo fixkou. Čo vám najviac vyhovuje.

Taktiež nezabudnite návrhy vyfarbiť aby sme vedeli ako chcete svoju keramiku naglazovať. Na to použite akékoľvek farbičky alebo farby.

Na každý návrh (dizajn) tiež napíšte o čo ide, aké veľké to bude, prípadne ako sa bude používať a tak podobne. Všetko, čo považujete za dôležité k svojmu návrhu povedať.

Každý týždeň budú na stránke školy zverejnené nové témy do "Dizajnérskeho Denníka". Budú mať podobu obrázku, ktorý si stiahnete a vytlačíte na A4. Ak chcete, môžete si tému vyfarbiť a založiť do "Dizajnérskeho Denníka". Táto vytlačená téma bude niečo ako záložka na roztriedenie vašich návrhov v obale "Dizajnérskeho Denníka".

A teraz POZOR, prichádza prvá téma!

HRNČEK S UŠKOM.

Je to pomerne ľahká téma. To preto, lebo je to "zahrievacia" téma a máte na ňu čas len do pondelka 23. marca. Vtedy dostanete aj ďalšiu tému, na ktorú budete mať potom už celý ďalší týždeň.

Svoje návrhy (dizajny) prosím odfoťte mobilom alebo fotoaparátom, alebo najlepšie oskenujte a posielajte vždy do pondelka (vrátane) na e-mail: dizajnersky.dennik@gmail.com

Vaše najlepšie návrhy budú uverejnené na stránke ZUŠ: www.zusvoderady.sk vždy každý utorok.

POZOR! Všetky vaše návrhy budú po uverejnení automaticky patentované, takže vám ich nikto nemôže odkukať!

A samozrejme, nezabudnite si založiť všetky svoje návrhy do obalu "Dizajnérsky Denník"! Keď sa opäť stretneme, budete mať svoje návrhy pekne pokope a budeme ich môcť začať hneď realizovať!

Pozdravuje vás váš pančel Hrnčiar alias Michal Kušík